Kiemelt hirdetések

Aktuális

2011 Reálhozam kifizetés részletei - magánnyugdíjpénztár

 

Mit tehet a magán-nyugdíjpénztári tag befizetéseinek reálhozamával, ha visszalép az állami rendszerbe?

Megteheti, hogy egy összegben veszi fel. Vagy dönthet úgy, hogy átutalja önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztári számlájára. Ez az összeg nemcsak teljes adómentességet élvez, hanem az átutalt összeg 20 százaléka, de maximum 300 ezer forint visszaigényelhető az szja-ból az önkéntes nyugdíjpénztárba a 2011-ről adott bevallásban, vagyis 2012-ben. A visszaigényléshez az önkéntes nyugdíjpénztár ad adóigazolást (2012. február 15-ig). A harmadik lehetőség, hogy az állami nyugdíjrendszerben létrejövő „egyéni számláján” íratja jóvá ezt az összeget, s a Nyugdíjbiztosítási Alap részére történő átutalását kéri.

Mekkora reálhozamuk lesz a magán-nyugdíjpénztári befizetéseknek?

A pénztárak figyelmeztetnek, hogy a reálhozam (vagyis a magán-nyugdíjpénztári számlaegyenlegben kimutatott hozamnak az infláció feletti része) nem egyenlő az eddig publikált (nominális nettó) hozammal, ennél (az infláció mértékével) kisebb összeg, és folyamatosan változik. Végső mértéke csak az elszámolás napjával lesz meghatározható. A pénztárak tájékoztatása szerint a visszalépő tagok elszámolásának fordulónapja annak a hónapnak utolsó napja, amikor az elszámolás az ütemterv (ezt lásd a következő kérdés-válaszban) alapján megtörténik, vagyis a reálhozam pontos összege is csak ezen a fordulónapon derül ki.

Előfordulhat az is, hogy bizonyos esetekben nem lesz pozitív a reálhozam, tehát nem lesz visszalépő tagi kifizetésre lehetőség – figyelmeztetnek a pénztárak. Egyelőre ugyanis azt sem lehet tudni, hogy a befizetett vagy a befektetett pénz (amelyből már levonták a kezelési költséget) után fizetnek-e reálhozamot a pénztárak, mivel erre vonatkozó szabályozás még nincs. Amennyiben az utóbbi után, úgy nagy valószínűséggel kevesek számíthatnak majd reálhozamra.

Ugyanakkor, amit nagy valószínűséggel visszakapnak a magánnyugdíjpénztárakból távozók, azok az extra befizetések. Ilyen az az összeg, amelyet azért fizetett a pénztártag, hogy a befizetések kapcsán érvényesíthető adókedvezményt teljesen ki tudja használni.

Hogyan lehet hozzájutni a magánnyugdíjpénztárban felhalmozott összeg reálhozamához, és adómentes-e a kivétele?

Az állami rendszerbe visszalépők magán-nyugdíjpénztári jogviszonya március 1-vel szűnik meg. A kormány korábbi nyilatkozatai alapján a kifizetésekre április közepétől lehet számítani. A gyakorlatban azonban ez nagy valószínűség szerint későbbi - sokkal inkább májusi - időpont lesz, mert miután 2011. március 1-éig az Országos Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságtól a maradó pénztártagok listáját a pénztárak megkapják, 45 napon belül kell az ütemtervet benyújtaniuk a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF). Az ütemtervet a PSZÁF hagyja jóvá. Egyelőre azonban nem egyértelmű, hogy március 1. lesz-e a pénztártag és a magánnyugdíjpénztár közötti elszámolás napja, vagy pedig az elkészült ütemterv elfogadása és menete határozza majd meg, hogy ez melyik nap lesz. Erre nincs konkrét dátum a jogszabályban.

Vélhetően a reálhozamok kifizetésének ütemezése az említett ütemtervben lesz, amit a pénztáraknak kell készíteniük, s amelyben meghatározzák az elszámolási időpontokat. Amikor egy taggal elszámolnak az Nyugdíjbiztosítási Alappal szemben, akkor számolnak el vele a reálhozamról is az elszámolás napjára vonatkozóan.

Olyan információk is keringenek, miszerint a pénztárak az elszámolást legkorábban május 31-ével tudják megkezdeni.

A kihirdetést követő 8. napon majd hatályba lépő jogszabály szerint a volt magánnyugdíjpénztári tagokat megillető reálhozamot, és tagdíj-kiegészítést egységesen a május 31-i állapotnak megfelelően kell majd a nyugdíjpénztáraknak kiszámolni. Mivel a visszalépők vagyona teljes egészében átadásra kerül, a reálhozamot és a tagdíj-kiegészítést a pénztáraknak vissza kell kérniük a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alaptól. A visszaigénylésre a pénztáraknak 2011. július 20-ig van lehetőségük.

A volt tagok felé a reálhozam és a tagdíj-kiegészítés kifizetését a pénzt megérkezése után tudják teljesíteni, ebből kiindulva a magánynyugdíjpénztárak - a PSZÁF által későbbiekben jóváhagyandó ütemterv szerint - várhatóan augusztusban kezdik meg a reálhozam és a tagdíj-kiegészítés kifizetését.

A pénztárak a reálhozam és tagdíj-kiegészítés kifizetését a volt pénztártagok döntésének megfelelően fogják végrehajtani. Amennyiben erről a pénztártagok nem rendelkeznek, az összeget a volt pénztártag lakcímre kiküldik. Abban az esetben, ha átvétel hiányában a pénz visszaérkezik a pénztárakhoz, az összeget haladéktalanul továbbutalják a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapnak.

A tagoknak egyébként írásban (lehetőleg 2011. február 28-ig) kell tájékoztatniuk a pénztárát arról, mit terveznek a felvehető összeggel: felveszik, önkéntes pénztárba utalják, vagy az állami egyéni számlájukon látnák szívesen. A reálhozamot, azaz az infláció feletti hozamot az átlépők adómentesen vehetik fel. Aki marad, nem veheti ki ezt az összeget.

Mi történik, ha megszűnik a magánnyugdíjpénztár, amelyben tag vagyok?

Ilyen esetben a végelszámoló a végelszámolás kezdő időpontjától számított 30 napon belül levélben értesíti a pénztár tagjait a pénztár jogutód nélküli megszűnéséről, és 30 napos határidővel nyilatkozattételre szólítja fel a tagokat, hogy melyik pénztárba kívánnak átlépni.

Ha az érintett nyilatkozik az átlépésről, akkor a pénztár a választott pénztárba utalja át a korábbi befizetéseit. Amennyiben nem teszi ezt, akkor – a jelenlegi szabályozás szerint – a végelszámoló úgy intézkedik, hogy a tagot visszalépteti az állami rendszerbe.

(forrás: abszolutbalansz)

Copyright © 2011 Láng Nikolett.
Minden jog fenntartva.