Kiemelt hirdetések

Aktuális

Vasárnapi boltbezárás: lazítás helyett jön a második körös szigorítás

Megvan az első önkormányzat, amely tovább rövidítette a vásárlással eltölthető időt. A XVIII. kerületben a képviselő-testület még az éjjel-nappalik és a pékségek nyitvatartási idején is srófolt. A kormány pedig nem engedélyez újabb kivételeket a zárórából – ezt közölte a VS.hu-val a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A kormány még abban is visszakozott, amiben néhány hete engedékenynek tűnt. Március 15-e után nem lehet nyitva vasárnaponként se kertészet, se tüzéptelep, se kikötői üzlet, de még az olyan üdülőövezetek sem kapnak akár csak szezonális engedményt sem a boltok vasárnapi zárva tartásának tilalma alól, mint a Balaton, a Velencei- vagy a Tisza-tó. Ezt közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a VS.hu-val:


A kabinet egyelőre olyan rendeletet alkot, amely nem ad lehetőséget a főszabálytól eltérő nyitvatartási szabályok rögzítésére.

piac

A kivételek

  1. gyógyszertárak
  2. repülőterek
  3. pályaudvarok
  4. börtönök
  5. kórházak
  6. piacok, termelői piacok
  7. vásárok
  8. benzinkutak
  9. laktanyák
  10. kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatások
  11. szállodák, kempingek
  12. a kereskedelmet kiszolgáló szolgáltató tevékenységek
  13. éttermek, vendéglátóhelyek
  14. a világörökségi területen található üzletek
  15. múzeumok, fürdők

A szaktárca úgy tervezi, hogy az említett jogszabály a jövő héten jelenik meg, vagyis néhány nappal az előtt, hogy életbe lép a törvény a „kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról”. Márpedig ez a jogszabály csupán 15 esetben ad lehetőséget egy üzlet vasárnapi nyitva tartására, függetlenül attól, hogy 200 négyzetméternél nagyobb vagy kisebb, illetve hogy a pult mögött a tulajdonos vagy valamelyik rokona áll-e.

A kereskedők az utolsó pillanatig reménykedtek abban, hogy a kabinet él azzal a lehetőséggel, amelyre a sokat vitatott törvény felhatalmazza, és újabb boltokat mentesít a roló vasárnapi lehúzása alól. Most azonban úgy tűnik, ez nem történik meg.
Ezzel szemben viszont az önkormányzatok tovább szűkíthetik a nyitvatartási időt még azoknál a kisboltoknál is, amelyeket a törvény amúgy is nehéz helyzetbe hoz. Az az előírás ugyanis, amely nem teszi lehetővé, hogy alkalmazottat foglalkoztassanak az éjjel-nappalikban, meghökkentő kérdéseket vet fel.

Mit csináljak, ha csak egy gyerekem van, és nem három, de az az egy sem akar eladó lenni?

Ez bosszantja a VS.hu által megkeresett kisboltosokat, mert akárhogy számolják, „én és az asszony, az csak kettő, vagyis az éjjel-nappalinkban vagy 12 órát felváltva a pult mellett vagyunk, vagy bezárunk, és akkor még nem beszéltem arról, hogy éjszaka nem is találkozunk”.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára, Dávid Ferenc attól tart, hogy ez a szabályozás egyenesen rákényszeríti a kiskereskedőket a feketefoglalkoztatásra. Igaz, a Nemzetgazdasági Minisztériumnak ez ellen is van orvossága. A fogyasztóvédelmi hatóság ellenőrzésekor ugyanis a boltos „köteles teljes bizonyító erejű magánokirati formában vagy közokiratba foglalt nyilatkozattal igazolni”, hogy maga is tulajdonos, de legalábbis rokon az üzletben.

Az önkormányzatok is lépnek

Ha azonban a boltos megússza is a rokonsági fok mélyreható vizsgálatát, akkor sem biztos, hogy az éjszakai órákban is nyitva lehet az üzlete. Ezt ugyanis az új törvény szerint tovább szigoríthatják az önkormányzatok. Az első fecske már meg is van. A XVIII. kerületben eddig csak éjjel 11 óra és reggel 6 óra között volt nyitvatartási tilalom, és ez alól is felmentést kaptak azok az ingatlanok, amelyeknek 50 méteres körzetében nem volt lakóház.

Március 15-étől azonban az új rendelet alapján már este 10 órától életbe lép az általános tilalom, ami alól a belsőbb utcákban már nincs kivétel, csupán néhány főútvonalon (az Üllőin, a Gyömrőin, a Nagykőrösin, a Királyhágó és a Nemes utcában). Pontosabban egy kivétel a főútvonalakon kívül is van: a pékségek, ám a törvényi lehetőséget az ő esetükben is megkurtítják egy-egy órával, mert nem nyithatnak ki már 5, hanem csak 6 órakor.
Bár a szigorítás nem számít drámainak egy kertvárosi övezetben, de ha csak egy-két boltost kaszál el, annak a vállalkozásnak az is végzetes lehet. Márpedig előzetes felmérést nem készített a fideszes önkormányzat, hiába kérték ezt számon az ellenzékiek.
Más települési szabályozásra még nem lelt a VS.hu, ám az érdeklődésre több önkormányzat jelezte, hogy készül a rendeletalkotásra, a budavári képviselő-testület például heteken belül, még ebben a hónapban.
A VOSZ főtitkára, Dávid Ferenc ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy mindez az árakon is meglátszik majd. Hiszen ha túlságosan leszűkül a nyitva tartó boltok száma, akkor a preferált üzletek egekbe emelhetik az árakat, a vevőknek pedig nem lesz más választásuk, és kénytelen-kelletlen a drága portékát is a kosarukba teszik.

Több a veszteség, mint a haszon

Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György szerint mindenképpen lesznek káros hatásai az új szabályozásnak. Kisvállalkozások mennek tönkre, alkalmazottakat bocsátanak el, turisták maradnak kiszolgálás nélkül, eddig nonstop üzletek éjszaka kénytelenek lesznek bezárni, és a hosszú sorban állás miatt szombaton még inkább a nagyobb boltokba mennek majd a vevők.

Vagyis éppen ellenkező lesz a hatás, mint a kormányzati szándék. Most egy néhány hónapos próbaidőszak jön – magyarázta a VS.hu-nak Vámos György –, de utána az adóhatóság a pénztárgépeknek köszönhetően forintra, fillérre fogja látni, mit okozott a család-, alkalmazott- és kisvállalkozás-barát törvénykezés.
A beszállítói láncokkal például senki sem foglalkozott. A fertőszentmiklósi Horváth Pékség tulajdonosa, Horváth Sándor azt mondja, éppen a vasárnapi forgalmuk alapozta meg a fejlődésüket, hiszen az felért két hétköznapival. Most pedig forgalmának 10-15 százalékát elveszti azzal, hogy egy csomó bolt nem nyithat ki vasárnap. Sopronban például az eddigi tíz üzlet közül csak egy nem zár be, csupán oda szállíthat. Így viszont nem éri meg befűteni a kemencéket vasárnapra.
Pedig a pékség üzemeltetése teljesen a fogyasztói igényekhez igazodott: hajnalban nyitott, hogy az Ausztriába ingázók is beugorhassanak azért, amit napközben el akarnak fogyasztani, és vasárnap is megvehessék a péksüteményt a városokba ingázó gyerekeiknek a szülők. Most mindezt lehetetlenné teszi az új törvény.

Fotó: MTI / Marjai János / MTI / Marjai János
Pékség

Kármentő kiskapuk

Úgy tűnik, korántsem csak a multik sínylik meg az eredetileg a hazai üzletláncokat preferáló törvényalkotást. Ezért boldog-boldogtalan azon agyal, miként játszható ki az új szabályozás. A kisboltosok, például a trafikosok körében, ahol a személyes közreműködés követelménye az egyik legnagyobb érvágás, az alkalmazottak tulajdonossá tétele a legnépszerűbb megoldás. A vállalkozás egyötödének az átengedésével már nyitva is maradhatnak a dohányboltok és éjjel-nappalik, újdonsült tulajdonosként már a pult mögé állhatnak az eddig csupán alkalmazásban álló eladók.

Hasonló a megoldás az olyan speciális kereskedőcégnél, mint a Family Frost. A 300 mozgóboltot üzemeltető, német tulajdonban lévő cég gőzerővel keresi az eladó-vállalkozókat a csilingelő autós értékesítésre. Nem csoda, hiszen milliárdos árbevétel-kiesése lehet, ha továbbra is alkalmazottakat foglalkoztat, legalábbis vasárnap.
A kereskedőcégek eddig az árbevételük 8-14 százalékát köszönhették a vasárnapi nyitva tartásnak, ami az évi 6 milliárd forintnyi árut forgalmazó Family Frost esetében még nagyobb arány is lehet. Ha viszont egyéni vállalkozóként kínálják portékájukat a zenélő autók sofőrjei, akkor vasárnaponként is az utcákon maradhatnak.
Ugyanez igaz az internetes rendelések esetére is. A VOSZ például esküszik rá, hogy a március 15-én életbe lépő törvény mellett is simán és legálisan űzhető az online kereskedelem, ha a kiszállító egy kisvállalkozó fuvaros, vagy a nagyobb áruház egy olyan kisboltot bíz meg a teljesítéssel, amely vasárnap is üzemelhet, esetleg a határon kívülről jön a szállítmány.
A nagyáruházak pedig még nagyobb dobásokra készülnek. A VS.hu érdeklődésére a MÁV-nál és a Sparnál is megerősítették, hogy puhatolóznak a boltnyitási lehetőségekről a pályaudvarok területén. Az üzletlánc kommunikációs vezetője, Maczelka Márk azt mondta, bár konkrét ajánlat egyelőre nem érkezett hozzájuk, de a modellben óriási potenciált látnak, „melynek sikere természetesen függ a lokációtól, a környékben élő lakosok számától, a közlekedési összeköttetéstől, a parkolási lehetőségektől és az utasforgalomtól”.

Mi lesz nyitva?

A szabályozási káoszban jobb híján egyelőre önbemondásra szorítkoznak például azok a helyi újságok, amelyek szerettek volna olvasóiknak segíteni, hogy március idusától vasárnaponként hova mehetnek vásárolni. Így születnek az olyan kis térképek, mint például a Győr-Moson-Sopron megyei vagy a pécsi.


Az új szabályozási környezetben megkezdődött a helyezkedés. A piacok és a piaci kofák például megpróbálják a maguk malmára hajtani a vizet, és az eddigieknél hosszabb nyitva tartással várják a vasárnapi vásározókat. A Szegedi Vásár és Piac Kft. kifejezetten forgalomnövekedésre számít a jövőben.


Debrecenben pedig a belvárosi kisebb üzletek reménykednek abban, hogy ha szombaton hosszabb időt és esetleg némi engedményeket is adnak a vásárlóknak, akkor magukhoz édesgethetik a vasárnapi shoppingolás helyett új utakat kereső vevőket.

A plázák közül Budapesten és vidéken többnyire azok maradnak nyitva vasárnap is, amelyekben mozi üzemel. Ezekben az épületekben a vendéglátóhelyek egy része, illetve a speciális boltok, például újságosok, virágárusok is kinyitnak. A többi üzlet pedig hosszabb nyitva tartásra készül a hét további hat napján: Budapesten este 10 óráig is árusíthatnak, vidéken pedig 9 óráig, illetve lehet, hogy reggel nyitnak egy-egy órával korábban.

Az adventi, karácsonyi és szilveszteri nyitva tartáson túl minden egyes üzlet évente egy tetszőleges vasárnapon még várhatja a vásárlókat. Ezt a napot néhány kereskedő már ki is jelölte. A Ferihegy melletti vecsési Market Central például nem sokat teketóriázik, és már március 29-én letudja az idei egyetlen „grátiszvasárnapját”.

„Őrült vasárnap” lesz az utolsó

 

Március 8-ára, a tilalmat megelőző utolsó vasárnapra több üzletlánc próbálja extra akciókkal becsábítani a vásárlók tömegeit. A Tesco kifejezetten erre a napra kuponos akciókat hirdetett, a Kika pedig nyereményszelvényekkel és gyerekprogramokkal várja a vásárlókat az általa őrültnek titulált napon.

Mivel a plázák többsége (főleg, amelyekben mozi is működik) a jövőben is kinyit majd vasárnap, általában nem jellemző, hogy extra kedvezményekkel készülnének március 8-ára. A budapesti Allee bevásárlóközpontban mindazonáltal éppen most tartanak majd kuponos vasárnapot, igaz, ilyen akcióval máskor is szoktak élni.

(forrás: vs.hu)

Copyright © 2011 Láng Nikolett.
Minden jog fenntartva.