Aktuális
Ezt is tudni kell az áfáról és az alanyi mentességről a katásoknak
Továbbra is fejtörést okoz a legkisebb vállalkozások számára az, hogy az egyik évről a másikra áthúzódó bevételt melyik évre kell elszámolni, s átlépik-e vagy sem emiatt az alanyi adómentes határt. Fejtörést okoz az is, hogy a devizában kiállított számlák ellenértékét hogyan kell forintosítani. Egy másik kérdés pedig arra vonatkozott, hogy katás egyéni vállalkozó igénybe veheti-e a családi kedvezményt? Olvasóink katás egyéni vállalkozókra vonatkozó kérdéseire Szipszer Tamás adótanácsadó szakértőnk válaszolt.
"Katás egyéni vállalkozó ügyfelünk (2013-ban is katás volt) átlépte a 6 millió forintos határt, mert volt egy 2013. decemberi számlája, amit 2014-ben fizettek ki. Áfa szempontjából ez a 2013-as számla melyik évben számít bevételnek? Emiatt 2014-ben áfás lett?" – kérdezte olvasónk.
Az áfatörvény értelmében az alanyi adómentesség akkor illeti meg az adóalanyt, ha a belföldön teljesített termékértékesítésből és szolgáltatásnyújtásból származó ellenértéke a megelőző adóévben és az adott adóévben nem éri el a 6 millió forintot.
A kérdés tehát, hogy az adott szolgáltatásnak mi volt a teljesítési időpontja, azaz ténylegesen mikor valósult meg az ügylet. Ha azonban a felek részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg, akkor a fizetési határidő számít a teljesítés időpontjának.
Ha a fentiek szerint az ügylet 2013-ban teljesült, akkor az még 2013-ban figyelembe veendő ellenértéknek számít az áfában, függetlenül attól, hogy 2014-ben fizették ki. Ha emiatt átlépte 2013-ban az alanyi mentes értékhatárt, akkor az áfatörvény 61. paragrafusa értelmében lehetősége van a fizetendő adót az ellenérték megtérítésekor megállapítani, de legkésőbb a teljesítéstől számított 46. napon kell ezt megtenni.
Ha viszont részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg a felek, és a fizetési határidő 2014. január, akkor a teljesítés az áfában 2014-re fog esni. Ebben az esetben a 2014-es ellenértékbe számít bele az összeg.
"Áfaalany katás egyéni vállalkozó devizában kiállított számláira az MNB-árfolyam alkalmazását választotta. Kiállított számlát egy harmadik országbeli adóalanynak. A bankszámlájára forintosítva érkezik a bevétel, nincs külön devizaszámlája. Kérdés, hogy az adóalapot milyen dátummal (számlán szereplő teljesítési idő, kiegyenlítés dátuma) és milyen árfolyamon (MNB-árfolyamon a választás szerint, vagy a hitelintézet által megadott árfolyamon) kell számítani?" – szólt a másik kérdés.
Ha a katás vállalkozó egyben áfa fizetésére is kötelezett, akkor a fizetendő adó alapját az áfatörvény 80. paragrafusa alapján kell forintra átszámítani, amennyiben a számlát külföldi pénznemben állították ki.
Ilyenkor alapesetben a banki eladási árfolyamon kell átszámítani a külföldi pénznemben meghatározott adóalapot forintra. Ugyanakkor a vállalkozás dönthet úgy is, hogy az MNB hivatalos árfolyamán végzi el az átszámítást, de ezt előzetesen be kell jelentenie az adóhatósághoz.
Az átszámításhoz fő szabály szerint a teljesítéskor érvényes árfolyamot kell használni. Ha azonban az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti folyamatos vagy időszaki elszámolású ügyletről van szó – ahol a teljesítés megegyezik a fizetési határidővel –, akkor a számla kelte napján érvényes árfolyamot kell használni az átszámításhoz.
A katában viszont a tényleges forintban kapott összeget kell katás bevételként figyelembe venni.
Másik olvasónk azt szerette volna megtudni, hogy "katás főállású egyéni vállalkozó tud-e családi kedvezményt érvényesíteni a 2014-es évre az szja-bevallásban? A katás főállású egyéni vállalkozó 2014. év folyamán betegállományban volt és táppénzt kapott, amelyből levonták az szja-előleget, erről meg is érkezett az igazolás. Visszaigényelheti-e a 1453-as bevallásban a levont szja összegét?".
A családi kedvezmény kizárólag az összevonandó jövedelmek adóalapját csökkenti, ezért magából a katás bevételből azt nem lehet levonni – szögezte le szakértőnk.
Ha viszont a kisadózó táppénzt is kapott, akkor az természetesen összevonandó jövedelemnek számít, amiből érvényesíthet családi kedvezményt.
(forrás: adozona.hu)