Aktuális
A szokásos piaci ár korrekciója a számvitelben
A tavaly év közepétől érvényes számvitelitörvény-módosítás következtében a kapcsolt feleknek lehetősége nyílik arra, hogy a szokásos piaci ár és az alkalmazott ellenérték alapján számított különbözetet a könyvelésben és ne az adóbevallásban kezeljék – olvasható az RSM DTM blogbejegyzésében.
A tao törvény szerinti kapcsolt vállalkozásoknak a törvény 18. §-ban foglalt rendelkezései alapján a szokásos piaci ártól eltérő értéken megvalósult ügyleteik miatt a társasági adóalap korrekciót kell az adóév végén elvégezniük.
A számviteli törvény módosításával a kapcsolt vállalkozásoknak lehetőségük nyílik arra, hogy az egymás közötti szerződéseikben lehetővé tett az üzleti év során, a normál üzleti tevékenység keretében értékesített, beszerzett eszközökre, szolgáltatásokra vonatkozó utólagos ellenérték-korrekciót könyvviteli elszámolásaikban az eredeti ügyleti ellenérték módosításaként szerepeltessék. Az ügyletek ellenértékét így a könyvekben piaci árra lehet módosítani, ezzel elkerülve a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény 18. §-a szerinti adóalap-módosítást.
A felek között utólag elszámolt, a szokásos piaci ár és az alkalmazott ellenérték alapján számított különbözetet:
- értékesítés esetén az értékesítés nettó árbevételeként,
- a szolgáltatás igénybevétel esetében az elszámolt költség, ráfordítás értékét módosító tételként
kell elszámolni.
Az utólagos módosításról a kiállított számviteli bizonylat alapján kell a könyvelést elvégezni.
Mivel ez a módosítás már év közben hatályba lépet, így beszámoló készítés során a teljes 2013. évre alkalmazható. A számviteli törvény szabályai az üzleti év beszámolójára vonatkoznak úgy, hogy a beszámolót az üzleti év utolsó napján (naptári éves beszámoló esetén december 31-én) hatályos rendelkezések szerint kell elkészíteni.
A bejegyzés szerzője Héhn Miklós, az RSM DTM Hungary Zrt. számviteli üzletágának vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.
(forrás: ado.hu)