Aktuális
55 éven felüliek: ezekkel a kedvezményekkel számolhatnak
Milyen munkaügyi, illetve adóügyi szabályok, kedvezmények vonatkoznak az 55 éven felüliekre a legújabb rendelkezések szerint? – kérdezte olvasónk. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk válaszolt.
Az 55 év feletti, nem nyugdíjas munkavállalók esetében a következő munkajogi szabályokat kell figyelembe venni:
a 2012. évi I. törvény korlátozza a felmondás eseteit, azaz a munkáltató határozatlan tartamú munkaviszonyt – a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül – a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával indokolt felmondással, az alábbi okokból szüntetheti meg:
– a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
– egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.
Ha munkavállaló végkielégítésre jogosult, és a munkaviszony megszűnésére az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül kerül sor, emelt összegű végkielégítés jár.
Szociális hozzájárulási adókedvezmény
Az 55 év feletti természetes személyt munkaviszonyban foglalkoztató kifizető a szociális hozzájárulási adóból adókedvezményt vehet igénybe. A kedvezmény a (bruttó) munkabér, de legfeljebb 100 ezer forint 14,5 százaléka, azaz maximum 14 500 forint. Ez voltaképpen azt jelenti, hogy az érintett csoportokba tartozó dolgozók esetében bruttó 100 ezer forint munkabérig 12,5 százaléknyi szochot kell a munkaadóknak fizetni, s csak a 100 ezer forint fölötti jövedelemrészt terheli 27 százalékos adó.
Részmunkaidős alkalmazott esetén az összeg arányosan csökkentett részét kell figyelembe venni. Abban a hónapban, amelyben a munkavállaló az 55. évét betölti, a foglalkoztatót a kedvezmény az egész hónapra megilleti.
Személyi jövedelemadó-kedvezmény
Az önkéntes kölcsönös pénztárba az adóévben befizetett összeg, valamint az egyéni számlán jóváírt, az adóévben megszerzett egyéb jövedelemnek minősülő összeg együttes értékének 20 százaléka, de legfeljebb az adóévben 100 ezer forint. Ugyanakkor annál a magánszemélynél, aki 2020. január 1. előtt tölti be a jogszabályok alapján rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, a kedvezmény mértéke 130 ezer forint.
Önkéntes kölcsönös egészségpénztár(ak)ba és önsegélyező pénztár(ak)ba, illetve önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztár(ak)ba történő együttes befizetéskor a kedvezmény legfeljebb az adóévben 120 ezer forint. Ugyanakkor annál a magánszemélynél, aki 2020. január 1. előtt tölti be a jogszabályok alapján reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, a kedvezmény mértéke 150 ezer forint.
Kiemelt támogatás az 55 éven felüli nőknek a 40 év szolgálati viszony megszerzéséhez |
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) idén novembertől foglalkoztatási programot indított azoknak az 55 év feletti munkanélküli nőknek, akiknek a nyugdíjba vonulásukhoz szükséges 40 év szolgálati időből kevesebb, mint 1 év hiányzik. a támogatás maximum 12 hónapra szól, ez idő alatt 10 hónapig a bruttó bér és járulékok 100 százalékával támogatják a munkaadókat a célcsoport foglalkoztatásához, ezért további 2 hónap támogatás nélküli foglalkoztatást kell vállalnia a munkaadónak. A támogatás mértéke a garantált bérminimum 125 százaléka lehet maximálisan, jelenleg ez havi 142 ezer 500 forint. Egy ilyen munkahely után maximum 1,5 millió forint támogatást adnak tíz hónapra a munkaadóknak, akiknek legfeljebb 300 ezer forintjukba kerül munkahelyenként a foglalkoztatás a további 2 hónapra. A lehetőség nemcsak az elsődleges munkaerőpiacon lévő foglalkoztatók számára, hanem a közszférában is megnyílik. |
(forrás: adozona.hu)