Kiemelt hirdetések

Aktuális

Kisgyermekes munkavállaló utáni szocho-kedvezmény

 

A munkahelyvédelmi akciótervben nevesített kisgyermekes szülő foglalkoztatás után járó szociális hozzájárulási adókedvezménnyel csak azok a foglalkoztatók élhetnek, akik az ellátások folyósítása alatt vagy az után létesítenek új munkaviszonyt? Vagy a kedvezmény igényelhető arra a munkavállalóra is, aki korábban is alkalmazásban állt ugyanannál a foglalkoztatónál és például 2011. december 1-től állt vissza munkába?

A jogszabály szerint 2013. január 1-től az anyasági ellátások folyósítása alatt vagy azt követően foglalkoztatott után is szociális hozzájárulási adókedvezményt vehet igénybe a munkáltató, legfeljebb 100 ezer forint bruttó munkabér után. A kedvezmény mértéke 27 százalék a foglalkoztatás első két évében, míg a harmadik évben 14,5 százalék. A jogszabály arról is rendelkezik, hogy a kedvezmény visszamenőleg is igényelhető, csak az ellátást folyósító szervtől egy igazolást kell kikérni a munkavállalónak. Meddig érvényesül ez a visszamenőlegeség?

2012. évi CXLVI. törvény rendelkezik az új adókedvezményekről, így a kisgyermekes munkavállalók utáni kedvezményről is. Az újfajta kedvezmény a 2013. január 1-jétől kezdődő adómegállapítási időszakra érvényesíthető.

A jogszabály nem tesz különbséget atekintetben, hogy a kisgyermekes munkavállaló mikor tér vissza a munkaerő-piacra, tehát 2013. január 1. előtt, vagy ezután.

Vagyis egy 2013 előtt visszatérő kisgyermekes munkavállaló (ide tartozik a kérdésben említett 2011. december 1-jétől visszatérő dolgozó is) után is érvényesíthető a három évig járó kedvezmény (természetesen csak 2013. január 1-től).

A kedvezmény érvényesítésének végső időpontja minden esetben legkésőbb az anyasági ellátás folyósításának megszűnését követő hónaptól számított 45. hónap utolsó napja lehet.

A kérdést Pintérné dr. Molnár Ilona az ado-online szakértője válaszolta meg.

(forrás: ado.hu)

Copyright © 2011 Láng Nikolett.
Minden jog fenntartva.