Kiemelt hirdetések

Aktuális

Uniós támogatások jövője

 

"nagyobb eredményeket érhetünk el, ha beruházásainkat a növekedés kulcsfontosságú elemeire (kis- és középvállalkozások, innováció, energiahatékonyság) irányítjuk." Az uniós támogatások tagállamonkénti eloszlásáról és az egyes kategóriákban támogatható régiók listájáról csak a most előterjesztett csomag végleges elfogadását követően születik döntés.

Kevesebb prioritásra összpontosítja felzárkóztatási támogatásait az EU 2014 után

Kevesebb kiemelt célkitűzésekre összpontosítja majd az Európai Unió az egyes régióknak és ágazatoknak nyújtott felzárkóztatási (kohéziós) politikáját a következő hosszú távú költségvetési időszakban, 2014 után, ha a tagországok elfogadják az Európai Bizottság csütörtökön bejelentett javaslatait.

A végrehajtó testület elkészítette a következő költségvetési időszakban érvényes jogszabálytervezetét, amelynek egyik elemeként jogot formál magának arra, hogy kérje egyes, már jóváhagyott beruházások felülvizsgálatát vagy az uniós támogatás felfüggesztését, "ha a gyenge adminisztratív kapacitás, illetve a fenntarthatatlan makroköltségvetési politika veszélyeztetheti az uniós beruházások növekedésre és munkahelyteremtésre gyakorolt hatását".

A javaslatot bemutatva Johannes Hahn, a regionális politikáért felelős biztos emlékeztetett arra, hogy a kohéziós politika az elmúlt tíz évben közvetlenül több mint egymillió munkahelyet teremtett, beruházott több mint tízmillió személy foglalkoztathatóságát javító képzésekbe, társfinanszírozásában elkészült legalább 2000 kilométernyi autópálya és 4000 kilométernyi vasút, és létrejött 800 ezer kis- és középvállalkozás.

Andor László, a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért és a társadalmi összetartozásért felelős biztos az Európai Szociális Alappal és az úgynevezett Globalizációs Alkalmazkodási Alappal kapcsolatban leszögezte, hogy azokban az unió rendelkezésére állnak azok a pénzügyi eszközök, amelyekkel milliókat segíthet munkahelyhez jutni és hozzájárulni a foglalkoztatás növekedésével párosuló fellendüléshez.

A kohéziós politika keretébe eső támogatások összértéke a 2014-2020 időszakban az összes uniós költségvetés közel 40 százaléka, várhatóan mintegy 336 milliárd euró lesz. A most bemutatott, a kohéziós politikát a következő időszakra "meghatározó jogalkotási csomag ... feladata, hogy a beruházásokat az Unió növekedést és foglalkoztatást célzó menetrendjében (Európa 2020) szereplő célokra irányítsa és ezáltal EU-szerte serkentse a növekedést és a munkahelyteremtést" - emelte ki a bizottság.

A javaslat szerint a tagállamok és az Európai Bizottság között új partnerségi szerződéseket kötnek, amelyek világos célokat határoznak meg és pénzügyi teljesítménytartalékot különítenek el a legjobban teljesítő régiók számára. A különböző alapokra vonatkozó szabályoknál egyszerűsítéseket és harmonizálást javasol a bizottság, amely szerint az fokozza majd az alapok hatékonyságát. Egyetlen szabályrendszer lesz irányadó mind az öt különböző alap működésére.

Hahn a tervekkel kapcsolatban azt is hangoztatta, hogy "nagyobb eredményeket érhetünk el, ha beruházásainkat a növekedés kulcsfontosságú elemeire (kis- és középvállalkozások, innováció, energiahatékonyság) irányítjuk. Emellett a kohéziós politika korszerűsítése keretében teljesítmény- és eredményorientált feltételeket teremtünk, ösztönzőket alakítunk ki a legjobban teljesítőknek és egyszerűsítjük az eljárásokat."

Johannes Hahn hangoztatta, hogy a támogatások kifizetésének felfüggesztését elsősorban elrettentésnek, utolsó lehetőségnek szánják, ha más megoldást már nem találnak az adott probléma megoldására.

Andor László kiemelte: "az integrált javaslat kidomborítja a kohéziós politika társadalmi dimenzióját, hiszen minimumarányt állapít meg az Európai Szociális Alapra vonatkozóan és erősíti a Globalizációs Alkalmazkodási Alapot. Az emberi tényező előtérbe helyezése fontos eleme a válságból való kilábalás érdekében tett erőfeszítéseinknek."

A magyar biztos a közös sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a szociális alapnál a bizottság jelentős keretnövelést javasol a következő időszakra. A keret a hét év során elérné a 84 milliárd eurót.

A következő időszak kohéziós politikai törekvései közül Andor László kiemelte, hogy jobban kell koncentrálni a főbb kihívásokra, egyszerűsíteni és rövidíteni kell az eljárásokat, és biztos finanszírozásról kell gondoskodni.

Hangoztatta: azt is biztosítani kell, hogy a szociális alap keretének legalább egyötöde társadalmi befogadási célokat szolgál, és az alapok működése teljes összhangban van az unió középtávú foglalkoztatási és növekedési stratégiájával, az EU 2020-szal.

A javaslatokat a bizottsági remények szerint a jövő év végén a tagországok kormányait képviselő Tanács és az Európai Parlament is jóváhagyja, majd 2014-től be lehet vezetni a kohéziós politika területén "a programok új generációját".

A biztosok azt is jelezték, hogy az uniós támogatások tagállamonkénti eloszlásáról és az egyes kategóriákban támogatható régiók listájáról csak a most előterjesztett csomag végleges elfogadását követően születik döntés.

 

(forrás: önadózó.hu)

Copyright © 2011 Láng Nikolett.
Minden jog fenntartva.