Kiemelt hirdetések

Aktuális

Kacsa, hogy kötelező

 

Nem igaz a hír, hogy július elsejétől kötelező lenne elektronikusan benyújtani a táppénzigényléseket. Az ehhez szükséges nyomtatványt viszont már csak az internetről lehet letölteni. E-benyújtással az adminisztráció biztosan gyorsabb lehet. És a kifizetések?

Kötelező vagy nem a táppénzigénylés elektronikus benyújtása? Könyvelőtől jött a hír, hogy igen. Aztán ahogy több könyvelőt is megkérdeztünk, tapasztaltuk, hogy van némi bizonytalanság ezen a téren. Az OEP-től megtudtuk, hogy nem az elektronikus igénylés kötelező júliustól, hanem az igénylő nyomtatványok elektronikus letöltése. A nyomdai előállítás ugyanis megszűnt, s ezzel párhuzamosan a nyomtatványok már csak az OEP honlapján érhetőek el.

A benyújtás módja azonban nem változott. A kinyomtatott, kitöltött nyomtatványokat továbbra is be lehet személyesen vinni vagy fel lehet adni postán, de választható az elektronikus út is (amikor nem kell semmit kinyomtatni, hanem az ügyfélkapun keresztül lehet beküldeni a táppénz igénylést).

Ha már amúgy is a netről kell letölteni a nyomtatványokat, nézzük, mi kell az elektronikus benyújtáshoz (ami már egy éve lehetséges, de mint tisztáztuk, nem kötelező) és milyen tapasztalatokat szereztek azok, akik már használják.

 

E-benyújtás

Ahhoz, hogy a könyvelő elektronikusan nyújtsa be a táppénzigénylést, „csupán” regisztrálnia kell az OEP-nél – írta az egészségbiztosítási szerv. Hasonlóan, mint ahogy a (vállalkozásoknak 2007 óta kötelező) e-adóbevalláshoz regisztrálni kell(ett) az adóhatóságnál.

A regisztrációhoz viszont a könyvelőknek minden egyes ügyfelüktől meghatalmazást kell beküldeniük az OEP-hez – hívták fel a figyelmünket adószakértők. Ügyfél-meghatalmazást ugyan már az adóhatósági regisztrációhoz is be kellett nyújtaniuk a könyvelőknek, de most az OEP-nél újra kell futniuk ezt a kört. Akinek sok ügyfele van, annak tehát jelent egy kis plusz adminisztrációt az áttérés az e-benyújtásra. Viszont cserébe nem kell a postára vagy a kirendeltségekre mászkálnia az igénylésekkel.

S ha egyszer már regisztrált, onnantól kezdve nincs gond, hiszen (megint csak az adóbevallásból) már ismerős, hogyan megy az e-benyújtás. De mi legyen az orvostól kapott igazolással?

 

Szkenner is kell hozzá

A keresőképtelenséget igazoló orvosi igazolásokat be kell szkennelni, és csatolmányként mellékelni az elektronikusan benyújtott nyomtatványokhoz. Ha tehát a könyvelő nem tudja megoldani a szkennelést, akkor az elektronikus benyújtásra sem tud áttérni. Számára marad az a lehetőség, hogy a nyomtatványokat letöltés és kinyomtatás után kitöltse, mellé tegye az orvosi igazolásokat, és az egészet személyesen, vagy postán juttassa el az OEP-hez, ahogy eddig is.

Aki elektronikusan nyújtja be a bevallást, és ehhez csatolja a szkennelt orvosi igazolást, annak nem kell eredetiben beküldenie az OEP-hez a dokumentumot. A Magyar Adótanácsadók és Könyvelők Szövetsége (MAX) mégis olyan jelzéseket kapott a tagjaitól, hogy több megyei egészségpénztár kérte az elektronikus bevallás mellé az eredeti beteglap postai beküldését is. Márpedig ez jogszabályellenes – szögezte le Zara László elnök.

A fogadó oldalon az is előfordult, hogy az elektronikus beküldésre visszaírtak a könyvelőnek: nyomtassa ki és úgy adja be az igénylést – tudtuk meg Oldal György adószakértőtől. A nyomtatáskor megjelenő kétdimenziós vonalkód olvasásához meg volt, hogy csak az egyik ügyintézőnél volt kézi olvasó a kirendeltségen.

 

Gyorsabban megkaphatjuk-e a táppénzt?

Akinek a munkahelye nem kifizetőhely, az a saját bőrén tapasztalhatja, hogy bő egy hónap (néha több is), mire megkapja a táppénzét. A kifizetőhelyeknek pedig (hasonló ideig) előfinanszírozniuk kell az összeget, amíg az OEP nem utal nekik. Gyorsíthat-e a kiutaláson, ha e-úton megy az igénylés?

Az OEP ezt a kérdést kicsit megkerülte. Azt válaszolta, hogy az elektronikus benyújtással rövidülhet a 30 napos ügyintézési határidő. A nyomtatványkitöltő program ugyanis – az adóbevalláshoz hasonlóan – segítséget nyújt a bonyolult nyomtatvány kitöltésében, eleve kiszűri a kitöltési hibákat, ellenőrzési lehetőséget is ad. Vagyis csak akkor engedi az ügyfélkapun benyújtani a táppénzigénylést, ha a beküldő mindent helyesen töltött ki, és csatolta, amit kellett. Így tehát csökken az adminisztráció, elkerülhetőek az időt rabló hiánypótlási, javítási munkák.

Azt viszont nem írták, hogy ettől a kifizetés is hamarabb történne meg.

(forrás: fn.hu)

Copyright © 2011 Láng Nikolett.
Minden jog fenntartva.